Zmiany Czasu NIE BĘDZIE! Przegłosowane. | Daily News


Fanpage: https://www.facebook.com/BadzNaBiezacoOfficial/

Wczoraj miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie czasu. Propozycja wysunięta przez PSL ma sprawić, że przestaniemy przestawiać zegary, przez cały rok będzie obowiązywał czas letni. Przyjrzmy się tej sprawie dokładniej.

1. https://www.spidersweb.pl/2017/10/zmiana-czasu-w-polsce-2018.html

Projekt złożony do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych został jednogłośnie poparty przez wszystkich zasiadających w niej polityków, niezależnie od ich pochodzenia partyjnego. To dobry znak, który każe podejrzewać, że pomysł ten zyska sejmową większość. Komisja poparła także autopoprawkę PSL mówiącą, że zmiany miałyby wejść w życie od 1 października 2018 roku.

Dlaczego tak właściwie zdecydowaliśmy się zmieniać czas?
Koncepcja zmiany czasu została opracowana na przełomie XIX i XX wieku przez George’a Hudsona, astronoma pochodzącego z Nowej Zelandii. Był on miłośnikiem gry w golfa i bardzo irytowało go, że latem po pracy jego ulubione pole było zamknięte z powodu złych warunków oświetleniowych. Z tego powodu w 1895 roku zaproponował wprowadzenie czasu letniego, który polegał na przesunięciu wskazówek zegarów o dwie godziny do przodu. Pomysł ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ale ostatecznie nie zdobył aprobaty polityków.

Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w 1916 roku w Rzeszy oraz sojuszniczych Austro-Węgrzech, by ograniczyć zużycie prądu. Następnie na ten sam ruch zdecydowały się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Rosja. II Rzeczpospolita eksperymentowała ze zmianą czasu, ale Polacy nieprzerwanie zaczęli ją stosować dopiero w PRL-u, a konkretnie w 1977 roku.

Największą zaletą zmiany czasu miała być oszczędność energii oraz lepsze wykorzystanie światła dziennego. Jednak czy faktycznie zabieg ten przekłada się na mniejsze zużycie prądu? Spytaliśmy o to Artur Pollaka, Prezesa Zarządu APA – czytamy w artykule na stronie spidersweb.

Dziś większość osób nie jest w stanie odczuć lepszego wykorzystania światła słonecznego, ponieważ po przyjściu z pracy do domu i tak uruchamia wiele sprzętów zużywających prąd. Niektóre urządzenia, na przykład lodówka i zamrażarka, pracują przez całą dobę. Z kolei inne, takie jak piekarnik i pralka, uruchamiamy bez względu na aktualną godzinę. W końcu codziennie chcemy zjeść ciepły posiłek i mieć czyste ubrania. O wiele bardziej odczuwalne oszczędności może przynieść świadomość użytkowników, którzy powinni zwracać większą uwagę na zużycie energii poszczególnych sprzętów – mówił ekspert.

2 http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/559295,zmiana-czasu-sejmowa-komisja-poparla-projekt-psl.html

A co dalej z samym projektem? Prezes PSL podkreślił na konferencji w sejmie, że nie jest to finał prac, bo było to dopiero pierwsze czytanie, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza. Przyznał jednak, że nie może powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów.

-Na najbliższym posiedzeniu sejmu jesteśmy w stanie to przegłosować. Myślę, że senat też by się pośpieszył. Ustawa trafia do prezydenta, po 14 dniach wchodzi w życie, czyli zdążymy – mówił dalej.
Konferencję zakończył słowami: Głęboko wierzę, że partia, która potrafi zmienić ustrój państwa w ciągu jednej nocy, w ciągu jednego dnia jest w stanie zatrzymać czas letni w Polsce.
3 http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/171009077-Sondaz-Czy-juz-czas-skonczyc-ze-zmiana-czasu.html#ap-1
A co na to wszystko Polacy?
Prawie 60 proc. ankietowanych nie popiera zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Za tym jest 30 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma 14 proc. Częściej przeciwnikami tego pomysłu są kobiety (60 proc.), osoby o dochodzie od 2001 do 3000 zł (61 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (69 proc.) – zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.
I dodaje, że wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek przeciwników zmiany czasu, od 41 proc. do 67 proc. Podobna zależność widoczna jest we wzroście wykształcenia – wśród osób o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym przeciwnikami tego pomysłu jest 36 proc. badanych, podczas gdy wśród osób o wykształceniu wyższym już 61 proc.

A co Wy myślicie o całej sprawie? Czy Waszym zdaniem przestawianie czasu jest nam potrzebne, a może to tylko zbędne kombinowanie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

>ŹRÓDŁO FILMU<

KONTAKT

Chcesz dodać reklamę, film, zgłosić błąd lub propozycję zmiany? Napisz do nas!

Wysyłanie

©2018 INTERNETOWA TELEWIZJA POLSKA. NOWOŚCI Z POLSKIEGO YOUTUBE

KATEGORIE ITVPOLSKA
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account