Lemiesz – czym jest i jak wygląda jego budowa?
Współczesne rolnictwo wykorzystuje wiele nowoczesnych rozwiązań. Śledzenie pracy maszyn przez GPS, zautomatyzowane układy nawadniania, klimatyzacja w kabinach… to tylko część z nich. Są jednak pewne rozwiązania, które na przestrzeni całych wieków nie uległy znacznej zmianie, a wśród nich – lemiesz. Dowiedz się, czym on jest i jaką ma konstrukcję!
Czym jest i jaką ma budowę lemiesz?
To element pługu, czyli podstawowego narzędzia każdego rolnika, mający bezpośredni kontakt z uprawianą ziemią. Montuje się go w dolnej części odkładnicy. Jako że to część najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, musi być wykonana z wysokiej jakości surowców, by znosiła uderzenia o kamień, jak i tarcie o grunt.
Współczesny lemiesz składa się z trzech podstawowych części – ostrza, grzbietu i dziobu. Na ostatnim z wymienionych często montuje się jeszcze dłuta, które z jednej strony ułatwiają przebijanie się przez glebę, a z drugiej – chronią całość przed ww. zniszczeniami. Dodatkowe wzmocnienia są tym konieczniejsze, im „dziksza” powierzchnia do zagospodarowania – np. na ugorach. Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka typów tych narzędzi, w tym m.in. trapezowy, dziobowy i ze ścianką płową.
Lemiesz – do czego służy?
Pług to główna maszyna każdego rolnika, służąca do rozcinania uprawianej ziemi w celu przygotowania jej pod uprawę. Lemiesz z kolei stanowi tę część, która właśnie przebija się przez glebę, prowadząc jej warstwę na odkładnicę, przewracającą ją na drugą stronę. Dzięki więc całemu zespołowi przyrządów grunt zostaje napowietrzony, a także usuwa się z niego część chwastów.
Gdzie kupić lemiesz?
Dobór odpowiedniego lemiesza jest bardzo ważny. Powinien on być wykonany stosowną techniką (np. kuty) z materiałów odpornych na różne uszkodzenia. W przeciwnym wypadku konieczne będą częste wymiany. Dlatego, wybierając ten element pługa, postaw na sprawdzonych dostawców, którzy zapewnią Ci wysokiej jakości narzędzia.