Telewizja naziemna stale ewoluuje. Odkąd uległa cyfryzacji, okresowo wprowadzane są nowe standardy, które mają za zadanie m.in. poprawić jakość odbioru. Obecnie w Polsce wdraża się nowy system kodowania – DVB-T2/HEVC. Czy Twój telewizor jest gotowy na tę zmianę? Jak to sprawdzić? Przeczytaj artykuł i przekonaj się sam!

Czym jest DVB-T2?

To najnowszy standard w zakresie kodowania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. W Polsce od 28 marca 2022 trwają prace związane z wdrażaniem go i mają być zakończone do 27 czerwca tego roku. Czemu wprowadza się ten system? Lepiej korzysta on z dostępnych pasm i skuteczniej kompresuje dane. To oznacza, że poprawi się jakość odbieranego sygnału. Ponadto – daje to szansę na wprowadzenie nowych kanałów, także w rozdzielczości HD oraz, co stanowi nowość – 4K.

Decyzje o wdrożeniu tego standardu mogą wiązać się z koniecznością zmian również u odbiorców. Nie każdy telewizor będzie w stanie samodzielnie dekodować ten sygnał. Ewentualna opcja to korzystanie z osobnego dekodera, co wymaga wygospodarowania dla niego miejsca na półce RTV.

Czy Twój telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Wiedząc już, czym jest ten system, z pewnością zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2. To, czy urządzenie obsługuje dany system, przeczytasz w instrukcji. Zawarte są w niej wszelkie informacje dotyczące odbieranych pasm. Zdarza się jednak, że dokumenty od TV po kilku miesiącach od zakupu uważa się za niepotrzebne i często wyrzuca się je. Co wtedy zrobić? Najlepiej sprawdzić model telewizora (informacja o tym powinna znajdować się na jego tylnej ściance), a następnie wyszukać informacje na jego temat w sieci.

Czy po wprowadzeniu standardu zmiana odbiornika będzie konieczna?

Zdecydowana większość urządzeń wyprodukowanych po 2017 roku powinna mieć już wmontowany odpowiedni dekoder, ale nie zawsze tak jest. Jeśli Twój sprzęt nie spełnia tego wymogu – nic straconego. Zawsze możesz dokupić dekoder. Zmiana standardu przesyłania danych to też doskonała okazja do przemyślenia decyzji o nowym TV!

Similar Posts