Regularne testowanie zabezpieczeń struktury teleinformatycznej staje się coraz częściej dobrą praktyką w wielu krajowych i światowych organizacjach. Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polegają audyty bezpieczeństwa IT i dlaczego warto w nie zainwestować, to ten artykuł został stworzony właśnie dla Ciebie. Zapoznaj się z tym tematem i zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy we właściwy sposób!

Audyt IT, audyt bezpieczeństwa – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując, audyty polegają na bardziej lub mniej szczegółowym sprawdzeniu jakości struktury informatycznej, która została wskazana w zleceniu przez zamawiającego. Audytor dzięki swoim umiejętnościom oraz przy wykorzystaniu różnych technik weryfikuje i zbiera wybrane dane dotyczące badanego środowiska, a także połączonych z nim zasobów. Zdobyte informacje pozwalają oszacować, jak bardzo dana firma i jej majątek są zabezpieczone na wypadek niepożądanych wydarzeń, na przykład w postaci ataków hakerskich lub wycieków wiadomości. Audyty IT pokazują także, jak szybko pracownicy mogą wykryć i rozwiązać potencjalne problemy. Bardzo wartościową częścią testowania często okazują się wskazówki dotyczące poprawy aktualnych zabezpieczeń, by były jeszcze lepsze.

Jak przeprowadzić audyt w firmie?

Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu audytu warto odpowiednio się do niego przygotować. Audytorami mogą być zarówno pracownicy danej organizacji (jeśli mają odpowiednią wiedzę i umiejętności), jak i kontrolerzy z wynajętej firmy zewnętrznej. Poszukując osób do wykonania przeglądu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mają profesjonalne uprawnienia, jak na przykład certyfikat CISA. Można także poprosić o referencje od innych klientów. 

Warto pamiętać także o tym, że kontrola, w zależności od jej złożoności, może zająć nawet kilka dni, dlatego firma powinna być przygotowana na możliwy przestój w rutynowym funkcjonowaniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Lokowanie kapitału w cyberbezpieczeństwo firmy to inwestycja, która w dłuższej perspektywie może przynieść wiele korzyści i to nie tylko finansowych, ale również wizerunkowych. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, jak są chronieni w sieci, dlatego organizacje, które zapewniają im poczucie komfortu, zyskują w ich oczach. To wszystko sprawia, że warto wykonywać między innymi audyty informatyczne.

Similar Posts