Jakie maszyny uprawowe sprawdzą się w produkcji roślin?

W każdym gospodarstwie rolnym potrzebny jest specjalistyczny sprzęt do rozmaitych prac polowych. Jest on niezbędny nie tylko do przygotowania gleby pod zasiew czy nasadzenia, ale też do nawożenia, odchwaszczania itp. prac. Aby się sprawdzał, musi spełniać określone wymagania. Chcesz wiedzieć, jakie urządzenia należy nabyć, aby uzyskiwać dobre plony? Dowiedz się tego z dalszej części artykułu!

Jaki sprzęt przyda się w gospodarstwie rolnym?

Wybór urządzeń niezbędnych rolnikom do prac polowych uzależniony jest od profilu działalności. Jeśli gospodarstwo jest nieduże i wielokierunkowe, wystarczy kupić ciągnik i podstawowy osprzęt do niego. W większych gospodarstwach, nastawionych na produkcję roślinną, potrzebne będą bardziej zaawansowane maszyny uprawowe, przed którymi stawia się rozmaite wymagania dotyczące parametrów roboczych i eksploatacyjnych. Na wyposażeniu powinny się m.in. znaleźć:

  • pługi,
  • glebogryzarki,
  • kultywatory,
  • agregaty uprawowe,
  • brony

i nie jest to jeszcze pełna lista narzędzi niezbędnych do zapewnienia sobie dobrych plonów.

Jak wybrać odpowiedni pług?

Rodzaj pługa, który sprawdzi się w gospodarstwie, uzależniony jest od rodzaju orki i gleby, ale też od mocy ciągnika oraz wielkości areału do obsłużenia. Jest wiele typów tego sprzętu, a podział na kategorie może być bardzo różny. Do najczęściej użytkowanych należą pługi lemieszowe:

  • zagonowe – podorywkowe, do orki średniej, do orki głębokiej,
  • bezzagonowe – obracalne i wahadłowe,
  • specjalne – łąkowe, agromelioracyjne, do gleb zakamienionych.

Maszyny te różnią się poszczególnymi parametrami, ale ich budowa jest podobna.

Jakie inne maszyny potrzebne są w uprawie roślin?

Dotychczas wymienione narzędzia pozwalają przygotować glebę do zasiewów lub nasadzeń. Aby jednak uzyskać odpowiedni plon, trzeba ją jeszcze nawieźć, dokonać zasiewów i zadbać o zdrowie roślin. Dlatego warto też zaopatrzyć się w rozrzutnik obornika, rozsiewacz nawozów, siewnik i opryskiwacz. Zależy Ci na wysokiej jakości plonów? Już dziś obejrzyj na stronie dostępne maszyny uprawowe!

Similar Posts