Pogoda potrafi zmieniać się błyskawicznie, a zjawiska burzowe są dość niebezpieczne. Dlatego planując wyjazd, warto skorzystać z praktycznego narzędzia online, jakim jest radar burz. Mapa burzowa pokazuje wyładowania atmosferyczne w czasie rzeczywistym. Pozwala na sprawdzenie, gdzie one występują oraz w jakim kierunku się przemieszczają. Oprócz tego przedstawia opady deszczu. Zobacz, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać.

Mapa burzowa i deszczowa

Mapa jest bardzo łatwa w odczycie, dlatego jej zrozumienie nie stwarza problemu. Znajdują się na niej bieżące zjawiska burzowe. Czerwone kropeczki pokazują wyładowania atmosferyczne, a inne barwy wskazują, w którym kierunku się przemieszczają. Można też sprawdzić występowanie opadów deszczu. Kolory na mapie mają różną intensywność. Jasne odcienie oznaczają łagodne zjawiska pogodowe. Im ciemniejszy kolor, tym większe nasilenie opadów. 

Detektory burzowe – co warto o nich wiedzieć?

Odczyty są możliwe dzięki detektorom burzowym rozmieszczonym w Polsce i całej Europie. Sieć detektorów jest bardzo rozległa. Jak działają te urządzenia? Sprzężone ze sobą czujniki odbierają sygnały o wyładowaniach, dzięki którym można określić, kiedy i gdzie jest burza. Anteny odczytują sygnały o kierunku i intensywności, nawet z bardzo odległych obszarów. Dane te są następnie nanoszone na mapę oraz regularnie aktualizowane. Taki pomiar umożliwia dokładne i precyzyjne określenie miejsca wyładowań burzowych. 

Zebrane dane są bardzo przydatne. Pozwalają na:

  • sprawdzenie, kiedy będzie burza, 
  • określenie jej odległości i rejonu występowania, 
  • zarejestrowanie kierunku, w jakim zmierza, 
  • śledzenie jej przebiegu,
  • odczytanie opadów deszczu.

Szczegółowe odczyty 

Narzędzie, jakim jest radar burz, odznacza się dużą dokładnością i jest o wiele bardziej precyzyjne niż prognozy pogody w telewizji. Dzięki niemu można łatwiej zaplanować wyjazd na urlop czy wakacje, sprawdzając, jaka pogoda będzie w terminie, który Cię interesuje. Z radaru można skorzystać zawsze i wszędzie – wystarczy mieć pod ręką telefon z dostępem do internetu. Korzystanie z tego narzędzia jest proste i intuicyjne.

Similar Posts