Szukasz sztaplarki, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę przy zakupie? Z pewnością jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru jest producent, ale to nie wszystko! Wózek widłowy musi odpowiadać wymaganiom konkretnej firmy. To od warunków panujących w niej zależą m.in. typ i poszczególne parametry, jakie musi posiadać. Dowiedz się więcej poniżej.

Jakiego rodzaju wózka będziesz potrzebował?

Na początku określ typ potrzebnej w Twoim zakładzie sztaplarki. Wózki widłowe dzieli się na kilka rodzajów, rozróżnianych przez odmienne kryteria. Rozdziela się je np. na podstawie użytego napędu, a w tej grupie wyróżnia się maszyny spalinowe i elektryczne. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się na otwartych przestrzeniach. Z kolei modele akumulatorowe są dobre np. do zamkniętych hal magazynowych, w tym składów żywności.

Ponadto dzieli się je ze względu na wykonywane zadania. Można wyróżnić m.in. sztaplarki:

  • unoszące, służące do transportu towaru w obrębie jednego obiektu,
  • podnoszące, wyposażone w rozwiązania umożliwiające umieszczanie produktów na regałach do wysokości 6 metrów,
  • wysokiego składowania, używane np. w magazynach, w których przechowuje się artykuły na regałach typu Drive-In i wiele innych, mogących przydać się w różnych sytuacjach.

Parametry techniczne, jakie należy uwzględnić

Poza doborem stosownego typu bardzo ważny jest wybór wózka widłowego o pożądanych parametrach. W pierwszej kolejności sprawdź udźwig. To szczególnie istotne, jeśli w zakładzie pracuje się z ciężkimi ładunkami. Zazwyczaj sięga on od kilkuset kilogramów do kilku ton. Należy też zwrócić uwagę na wymiary, aby maszyna mogła sprawnie poruszać się po konkretnym obiekcie, w tym między regałami. Poza tym należy przyjrzeć się m.in.:

  • maksymalnej rozwijanej prędkości bez ładunku,
  • średnicy kół i rodzajowi ogumienia,
  • ewentualnemu dodatkowemu wyposażeniu.

Zakup odpowiedniego wózka widłowego

Powyższe wskazówki z pewnością rzucają pewne światło na kwestię nabycia sztaplarki. Stosując się do nich, na pewno znajdziesz w Poznaniu, Gdańsku czy Krakowie wózki widłowe, które będą odpowiadały Twoim wymaganiom. Jeśli jednak wciąż się wahasz – zawsze warto zwrócić się po pomoc w wyborze u samego sprzedawcy.

Similar Posts